PNEUMATIKY PRO OSOBNÍ VOZIDLA

Osobní pneumatiky se rozdělují do dvou základních skupin na zimní a letní pneumatiky. Další skupinu tvoří univerzální pneumatiky, které jsou spojením vlastností letních a zimních pneumatik. Tyto pneumatiky jsou takovým kompromisem, extrémní letní nebo zimní počasí pro ně není zrovna ideální. Tato skupina pneumatik je tedy orientovaná spíše pro nenáročné řidiče. Z konstrukčního hlediska je většina dnešních pneumatik radiální, tento druh pneumatiky vznikl už v minulém století. Další skupinu tvoří diagonální pneumatiky, které se už v dnešní době nevyrábí. Další dvě skupiny tvoří standardní pneumatiky a nízkoprofilové pneumatiky s profilem 30 - 55 procent, standardní pneumatiky pak 60 - 80 procent. Pneumatiky lze také dělit podle dezénu a to na směrové a asymetrické pneumatiky. Vedle toho existují pneumatiky, které se dělí na "černé" a "zelené" tyto pneumatiky se od sebe odlišují valivými vlastnostmi. "Zelené" pneumatiky mají nižší spotřebu paliva.

PNEUMATIKY PRO NÁKLADNÍ VOZIDLA

Pro nákladní vozidla platí podobné požadavky na pneumatik stejně jako na osobní vozidla. Je třeba hlídat si hloubku dezénutlak v pneumatikách a správně obutý typ pneumatik. Hlavní charakteristickou vlastností je vysoká odolnost a mnohem vyšší nosnost než u klasických pneumatik. Další charakteristikou je optimalizace výdrže pneumatikPneumatiky pro nákladní vozidla se rozdělují stejně jako pro osobní automobily. Základním dělením je na letní, zimní a univerzální pneumatiky. Další rozdělení je na radiální a diagonální, které se používají především na těžké těžební stroje.

OFFROADOVÉ PNEUMATIKY

Speciální pneumatiky vyráběné především pro využití na SUV a terénní vozidla. Jejich hlavní předností je vysoká odolnost, proto jsou maximálně vhodné pro provoz ve velmi obtížném a nepřístupném terénu. Kromě použití těchto pneumatik na SUV se používají i na vozidla, které mají náhon na všechny čtyři kola. Offroadové pneumatiky se rozdělují jako všechny ostatní na letní a zimní pneumatiky. Letní offroad pneumatiky bez problému zvládají velmi obtížný terén, jako je například sypký terén, bahnitý terén. Zimní offroad pneumatiky zase vynikají v jízdě po zasněženém či skalnatém povrchu.

 

Product added to compare.