Zimní pneumatiky jsou jednou z věcí, která by se rozhodně neměla podceňovat. Zimní pneumatiky by se měly používat, klesne-li teplota pod +7ºC, jsou totiž přizpůsobeny nižším teplotám a při vyšších teplotách se mnohem rychleji opotřebovávají. Ceny zimních pneumatik začínají zhruba na 1000,- Kč, ceny rostou podle rozměru a typu pneumatiky. V zimních obdobích, kdy teplota klesne pod +7ºC, začne také klesat adheze letních pneumatik. Tímto vlivem se prodlužuje brzdná dráha vozidla a hrozí riziko nehody. V dnešní době, kdy na některých silnicích a dálnicích jsou zimní pneumatiky povinností, při nedodržení této značky hrozí pokuta.

Zimní pneumatiky jsou vyrobeny ze speciální měkké směsi při nižších teplotách, díky které se zvyšuje přilnavost na sněhu, ledu nebo i na suché vozovce v tuhých mrazech. Tím zimní pneumatika dosahuje mnohem lepších jízdních vlastností například při záběru nebo při brzdění, kdy zkracuje brzdnou dráhu. Samozřejmě naopak při teplotách nad +7ºC klesá přilnavost pneumatik s vozovkou. U zimních pneumatik se doporučuje měnit každé 4 roky, i když jejich stav bude odpovídat technickým požadavkům, hrozí totiž únava materiálu. Dezén pneumatik na zimních pneumatikách musí být minimálně 4 mm. Samozřejmě platí, že čím větší hloubka dezénu zimních pneumatik, tím i větší záběr na sněhu.

Při výběru zimních pneumatik je potřeba dodržovat určitá pravidla, například zvolit správný rozměr pneumatiky, který je napsaný ve velkém technickým průkazu od vozidla. Další důležitým faktorem je rychlostní index pneumatik, tento index musí být větší než konstrukční rychlost vozidla uvedená v technickém průkazu. Skladování pneumatik je nejvhodnější na suchém a tmavém místě. Pokud jsou pneumatiky na diskách je vhodné skladovat na sebe, pokud jsou pneumatiky bez disku je lepší je skladovat na stojato a občas je pootočit aby se nezdeformovaly.